Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Symbioza pracy i kapitału sprzeczna z prawem

17 kwietnia 2020 | Biznes | Dorota Gajos-Kaniewska

Prezes zarządu, który posiada niemal wszystkie udziały w spółce, nie może jednocześnie być jej pracownikiem. DOROTA GAJOS-KANIEWSKA

 

To sedno ważnego wyroku, jaki zapadł w styczniu przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie.

Przeważającym rodzajem działalności spółki X była sprzedaż różnego rodzaju towarów, przede wszystkim sprzętu elektronicznego, komputerów i oprogramowania. Od początku prezesem zarządu był jeden z dwóch udziałowców - Cezary P. Drugim był Leszek R. Przez dziewięć pierwszych miesięcy panowie mieli po połowie udziałów, a potem Leszek R. wszystkie swoje udziały sprzedał Cezaremu P. Ten zaś, kilka lat później, podarował swojej żonie 64 z 2400 udziałów.

Umowa z własną spółką

Jeszcze na początku istnienia spółki Cezary P. zawarł z nią umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. 0,25 etatu. Po trzech latach wymiar czasu pracy został podwyższony do pełnego etatu z wynagrodzeniem 2 768 zł. Aneks został podpisany w imieniu pracodawcy przez głównego księgowego Jana E.

Cezary P. został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jako pracownik w okresie od 1 czerwca 2012 r. do 30 września 2016 r., a jedynym udziałowcem spółki był od 25 września 2012 r.

Jego sprawą sąd zajął się na skutek kontroli ZUS w spółce X. Zakład badał, czy jako płatnik spółka prawidłowo i rzetelnie oblicza składki. Stwierdził, że prezes zarządu Cezary P. nie podlega obowiązkowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11636

Wydanie: 11636

Spis treści

Reklama

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament